AUSTRALIAN FLYING CORPS ROLL OF HONOUR BY UNIT

The Rolls are listed in chronological order of the date of death. The AFC Unit Rolls show all casualties from those Units; the RFC, RAF and RNAS Unit Rolls show only the names of those from Australia.  

The names of soldiers serving in the Australian Army are shown in blue for those who died while serving in Australian Flying Corps (AFC) Squadrons or Units, and those whose names are shown in red died while serving with Royal Flying Corps (RFC) or RAF (Royal Air Force from 1 April 1918 onwards) Squadrons or Units, or Royal Naval Air Service (RNAS) Units. The names of  soldiers from Australian serving in British Forces are shown in black. 

Mesopotamia Half Flight (No. 30 Squadron RFC) Mesopotamia (Iraq)
Australian War Memorial Mesopotamia Half Flight History (External Site)
Commanding Officer: Major Henry Alloysius Petrie DSO MC MID (Discharged 31 January 1918)
The Australian Half Flight comprised four pilots – Major Petrie, Captain White and Lieutenants Treloar and Merz – and the nine aircraft mechanics listed on the Roll.

Arrived at Basra, Iraq: 26 May 1915

BURN William Wallace Allison MID NZ Army
MERZ George Pinnock MID
TRELOAR William Harold PoW: 16Sep15
WHITE Thomas Walter DFC MID VD PoW: 13Nov15

1916

SLOSS James McKenzie MSM 11 PoW: 29Apr16
HUDSON Keith Liston 12 PoW: 29Apr16
SOLEY Thomas Montague Newey 10 PoW: 29Apr16
LORD William Henry 23 PoW: 29Apr16
WILLIAMS Leo Thomas 16 PoW: 29Apr16
ADAMS Francis Luke 44 PoW: 29Apr16
MUNRO James 47 PoW: 29Apr16
RAYMENT William Charles 49 PoW: 29Apr16

Half Flight Disbanded: 29 April 1916 (Surrender of British and Indian Forces at Kut-el-Amara)

1917

CURRAN David 45 PoW: 29Apr16

No. 1 Squadron (No. 67 Squadron RFC) Eastern Front
Australian War Memorial No. 1 Squadron AFC History (External Link)

Raised: Point Cook VIC: 6 January 1916
Suez, Egypt: 14 April 1916
Palestine

1916

MERRETT Charles Darrell
WOODROW Sydney

1917

ADAMS Athol Gladwyn
HEATHCOTE Leonard Walter MBE PoW: 9Mar17
HYAM William Raymond
STEELE Norman Leslie
MORGAN Joseph Anthony RFC
STONES Gerald Cunliffe
BRASELL Jack Stanley
BROOKS Charles Alfred RFC
VAUTIN Claude Henry PoW: 8Jul17
PAGET Gerald Lewis RFC
SEARLE Archibald Henry
WRIGHT Frederick Charles 473
BOWD Henry William
RUSSON Bertie George 317
HARVEY Frederick
GENT Clarence Linzee 142
MATHESON Harry Mackay RFC

1918

PARKINSON Vincent John PoW: 4Jan18
POTTS Jack Diamond Sumner
FELSTEAD Theo
HANCOCK Frederick PoW: 17Jan18
POOLE Alfred Anderson MBE PoW: 17Jan18
AUSTIN Ronald Albert MC PoW: 14Mar18
LEE Oliver Matthew MC MID PoW: 14Mar18
CHALLINOR Ronald Tynsdale PoW: 1May18
HAIG Frederick William PoW: 1May18
McELLIGOTT Joseph MID PoW: 1 May 18
RUTHERFORD Douglas Wallace PoW: 1May18
CURWEN-WALKER Jack Keith
JENSEN Neils Peter Berg 506
FELL William Hewitt 607
FARQUHAR Arthur Wallace Kemmis
OXENHAM Gordon Vincent
SMITH Lawrence Henry DFM PoW: 27Jun18
VYNER Charles James PoW: 9Aug18
KREIG Louis Paul
STOOKE Ernest Cecil DCM
LETCH Harold Alexander MC
WALKER John Mercer
CLIMIE Leslie Strathdee PoW: 19Sep18 Freed
MULFORD Edwin Alfred DCM PoW: 19Sep18 Freed
DOWLING Dudley Russell PoW: 19Sep18 Freed
TONKIN Albert Victor DFC PoW: 19Sep18 Freed
MARTIN Alfred
CAMERON Colin Campbell

1919

PAUL Carrick Stewart DFC MID
DOWNE Cyril Lester Gordon MID
THOMPSON Alexander Charles 135
MOORE Frederick Percival 446

1920

BRAIM Henry Stanley

1921

GILLETT Theodore Stanley 387

Disbanded: Kantara, Egypt: 5 March 1919

Re-raised as a RAAF Squadron at RAAF Station Point Cook VIC, 1 January 1922

No. 2 Squadron (No. 68 Squadron RFC) Western Front
Australian War Memorial No. 2 Squadron AFC History (External Link)

Raised: Kantara, Egypt: 15 September 1916
Harlaxton, Lincolnshire: January 1917

1917

HAYLES Albert Ernest 765
MUIR Stanley Keith MC RFC

St Omer, France: September 1917

AGNEW Ivo Cumberland Frazer PoW 2Oct17
PILKINGTON Stanley Howard
MORRISON Douglas George
CLARK David Goodlet
GRIGGS Albert
AYERS Sydney Winston
CORNELL Harold Gordon
WARD Leslie Norman PoW: 20Nov17
BELL John

 

 

1919

BULAND Henry Louis 353
TAYLOR George Lonsdale 3834
COWAN Gerald Henderson

Disbanded: Serny, France: 19 February 1919

Re-raised as a RAAF Unit at RAAF Station Laverton VIC: 1 May 1937

No. 4 Squadron (No. 71 Squadron RFC) Western Front
Australian War Memorial No. 4 Squadron AFC History (External Link)

Raised: Point Cook VIC: 25 October 1916
Castle Bromwich, Warwickshire: 27 March 1917

1917

RYDER Clifford Newton 941
WILLIAMSON John Alexander RFC
GEARY Adam 1064
WAKELY Argent William Clissold 1046
FLETCHER Leslie Morley RFC
LARKIN Sidney Bernard 970
FREADMAN Zavel Ephraim
BILLINGS David Kitto RFC
TREADWELL Edward Jabez Cooper 959
FERRERIA Raymond Augustus 1137
GAMBLE Harold Edmund 906
HANSMAN Edgar Emanuel 883

Bruay, France: 22 December 1917

 

1918

ANDERSON Albert Mendelssohn
CASH James Norman
CURTIS Richard Haddon
NELSON Eric Benjamin
MARTIN Charles Henry
COUSTON Alexander MID PoW: 21Feb18
RANDELL Wentworth Beavis PoW: 25Feb18
COURTNEY John Classon
LOVE Howard Kingsley PoW: 10Apr18
WOOLHOUSE Fred Smith
STORCH Louis Albert
WRIGHT Benjamin William RAF
BARRY Owen Cressy
FINNIE Alexander
NOWLAND George
PEIRCE George Felix RAF (Canadian)
MARTIN William Stanley
BROWNE John Sandfield McDonald RAF (Canadian)
McCLEERY Edgar Percy Everard
KEAY Seawood Peter
CARTER Duncan Campbell
EDDIE Maxwell Hardwicke
LOCKLEY Alexander Hamilton
TAPLIN Leonard Thomas Eaton DFC PoW: 5Sep18
BUTTERWORTH Frank Alexander MM
SIMS Percy James
BAKER Thomas Charles Richmond DFC MM
PALLISER Arthur John
SYMONS Parker Whitley
GOODSON Edward John PoW: 4Nov18
RHODES Charles William PoW: 4Nov18
SWANN Lyell Keith MM

Bickendorf, Germany: 12 December 1918 (Army of Occupation)

 

1919

THORBURN William Henry 3485
SHILCOCK William Charles 769
REID William John 1039
RICHARDSON Ivan Morton Rupert 935

1920

LEWIS William Edward 172

1928

HEEMEME Henri Civilian

Disbanded: Salisbury, Wiltshire: March 1919

Re-raised as a RAAF Squadron at RAAF Station Richmond NSW: 1 May 1937

No. 5 (Training) Squadron
(No. 29 (Australian) Squadron RFC)
Australian War Memorial No. 5 (Training) Squadron AFC History (External Site)

Raised at Shawbury, Shropshire: 1 September 1917
Minchinhampton, Gloucestershire

1918

SHERAR Roderick Oliver
TURNER Frederick Charles
PERRY Gilbert Douglas
BARTLEY Robert Victor
CUMMINGS Roy Lytton
SCOTT Charles William
ALLEN Geoffrey Dunster
COOPER Arthur Weston 2983

1919

FREDERICK Charles Clarence 2696
WEINGARTH Jack Henry
FILMER Edgar Thomas 3148

Disbanded at Minchinhampton: March 1919

No. 6 (Training) Squadron
(No. 30 (Australian) Squadron RFC)
Australian War Memorial No. 6 (Training) Squadron AFC History History (External Site)

Raised at Yatesbury, Wiltshire: 1 September 1917
Tern Hill, Shropshire;
Minchinhampton, Gloucestershire

1918

FORSYTH Reginald James Thomas
GRANT Eric Duncan
SHEPHERD Oscar Dudley
LEWIS Cecil Charles
JEFFERYS Ernest Howard 747

1919

STEVENS Frederick George 2263
KEEN Thomas Llewellyn MC 210

Disbanded at Minchinhampton: March 1919

No. 7 (Training) Squadron
(No. 32 (Australian) Squadron RFC)
Australian War Memorial No. 7 (Training) Squadron AFC History (External Site)

Raised at Leighterton, Gloucestershire: 24 October 1917

1918

NEEDHAM George Francis Jack 27571
THOMPSON George Robert
STRONACH Keith William 1946
HAWKE Stanley
PILLOW Roy Nelson 14061
PARKES William
WICKS George Viner
BERG Carl Oscar 3297

1919

McGUFFIE Roy Nelson Victor 3261

Disbanded at Leighterton: March 1919

The soldiers whose names are shown in red were serving in the Australian Army.

No. 1 Squadron
Bailleul, France: 1917
FULLER Charles Stephen MC RFC
Clairmarais South, France: 1918
HENDERSON Kenneth Selby RAF

No. 2 Squadron
Hesdigneul, France: 1917
REEVE Charles Frederick RFC

No. 4 Squadron
St Omer, France: 1915
RALEIGH George Hebden RFC

No. 7 Squadron
Warloy Baillon, France: 1916
FRASER William RFC
MacNEILL Donald Augustus RFC
Proven East, France: 1917
TIDDY Hector Kingsley Portus RFC
Staseghem, Belgium: 1918
ROYLE Raynes Lord Charles RAF

No. 8 Squadron
Vert Galand. France: 1918
WILKINSON Charles Bliss RFC

No. 9 Squadron
Proven, Belgium: 1917
PHILIP Edgar Thomas RFC

No. 11 Squadron
lzel-le–Hameau, France: 1916
TURK Herbert Henry MC RFC

No. 13 Squadron
Vert Galant, France: 1915
PORTER Gavin Alexander RFC

No. 15 Squadron
Vert Galant, France: 1916
CUNINGHAM James Campbell RFC
Lealvilliers, France: 1916
FOCKEN Leslie Charles RFC

No. 17 Squadron
Mikra Bay, Greece: 1917
RENNIE Edward Clement RAF

No. 21 Squadron
La Lovie, France: 1917
GEE Geoffrey Richard Dudley RFC
YOUDALE Alfred Clarence MC & Bar (Twice) RFC

No. 22 Squadron
Izel-le-Hameau, France: 1917
FOREMAN Granado Walter RFC
HOLMES Kenneth Woodfull
Boisdinghem, France: 1917
EDSON Charles Robert
RANDELL Cosma Lake 47302 RFC
Maisoncelle, France: 1918
DOWLING Brian Laidley MID RAF

No. 23 Squadron
Baizieux, France: 1918
JOYCE Norman Roy RAF

No. 24 Squadron
Baizieux, France: 1917
PEACOCK Alfred Walter RFC

No. 25 Squadron
Auchel, France: 1917
RICHARDSON Lancelot Lytton MC RFC
Boisdinghem, France: 1917
CRAGG Sydney Bolton RFC
Ruisseauville, France: 1918
LASKER Robert Sydney RAF

No. 27 Squadron
Clairmarais, France: 1917
LUKIS Leofwin Collings Fellowes RFC
Ruisseauville, France: 1918
PALFREYMAN Audubon Eric RAF

No. 29 Squadron
Poperinghe, France: 1917
PALMER Percy Eric RFC
SHEPHERD Alfred Seymour DSO MC MID RFC PoW

No. 32 Squadron
Treizennes, France: 1916
GODLEE John RFC

No. 33 Squadron
Gainsborough, Lincolnshire: 1917
SOLOMON Hubert Philip RFC

No. 36 Squadron
Seaton Carew, County Durham: 1917
THORNTON Harold James RFC

No. 37 Squadron
Woodham Mortimer, Essex: 1917
MOURITZEN Roy Walter RFC

No. 40 Squadron
Treizennes, France: 1917
HAY John RFC
Bryas, France: 1917
NUTTER Alan Charles RFC
1918
DALLAS Roderick Stanley DSO DSC & Bar RAF

No. 43 Squadron
Auchel, France: 1917
MEUDELL Colin Grant RFC
1918: Avesnes-le-Comte, France
HUDSON Frederick Derek RAF PoW

No. 45 Squadron
Ste. Marie Cappel, France: 1917
HEWSON Thomas
ROSS Claude Murray RFC
1919
HOWELL Cedric Ernest DSO MC DFC RAF

No. 46 Squadron
La Gorgue, France: 1917
TONKS Henry Alfred Charles
KAY George Pollard RFC
Cappy, France: 1918
O’HARA WOOD Arthur Holroyd RAF

No. 47 Squadron
Helwan, Egypt: 1921
ALGAR Albert Charles 330039 RFC

No. 48 Squadron
Leffrinckoucke, France: 1917
TALBOT Arthur Sydney RFC
CAMPBELL Charles Bruce RFC
Ste. Marie Cappel, France: 1918
COWAN James Basil RAF

No. 49 Squadron
Conteville, France: 1918
CUTTLE George Robin MC RAF

No. 52 Squadron
Longavesnes, France: 1917
CARTER Seton Rodney RFC
Bonneuil-en-Valois, France: 1918
DEMPSTER Ian Mackay RFC

 

No. 53 Squadron
Bailleul, France: 1917
KEBBLEWHITE Fred Edgar RFC

No. 55 Squadron
Boisdinghem, France: 1917
SLEEMAN William Fraser RFC
MacKINTOSH Douglas Fraser RFC (aka George MATHEWS)

No. 56 Squadron
Estree Blanche, France: 1917
GILBERT John Driffield RFC

No. 57 Squadron
Boisdinghem, France: 1917
BRAMLEY Samuel Leslie RFC

No. 60 Squadron
Filescamp, France: 1917
LANGWILL Trevor RFC

No. 70 Squadron
Fienvillers, France: 1916
ALLPORT Morton RFC

No. 72 Squadron
Basra, Iraq: 2 March 1918
CANNELL Hugh Featherstone Campbell RAF

No. 77 Squadron
Edinburgh, Scotland: 1917
HUGHES Eric RFC

No. 79 Squadron
Champien, France: 1918
TANNER Percy Valentine RFC

No. 84 Squadron
Liettres, France: 1917
POWELL Edward Watson RFC

No. 91 Squadron
Chattis Hill, Hampshire: 1918
MacDONALD Lachlan John RFC

No. 113 Squadron
Weli Shiek Nuran, Egypt: 1917
BOOR Alaric Pinder RFC

No. 203 Squadron
Filescamp, France: 1918
LITTLE Robert Alexander DSO & Bar DSC & Bar RAF

No. 12 Balloon Company
France: 1918
BAUER David Claud DFC RAF

No. 1 Aircraft Depot
Belgium: 1917
LAUCHLAND Robert 1200
1918
FEAR Ernest John 83321 RAF
RICH Malverne Brentnall 1285
1919
TOOLE John Henry 1650

No. 2 Aircraft Depot
France: 1917
CLIFTON George Leake Cecil RFC

2nd Reserve Squadron
Northolt, London: 1917
POWELL Thomas Henry Norman RFC

7th Reserve Squadron
Parkhouse Military Camp, Hampshire: 1916
WHITEMAN Harold Ernest RFC

13th Reserve Squadron
Dover, Kent: 1916
WILSON-WALKER Alan Alexander RFC

15th Reserve Squadron
Doncaster, Yorkshire: 1917
CALDWELL Anthony Steel RFC

57th Reserve Squadron
Abu Sueir, Egypt: 1918
GIOVANETTI Albert Harcourt RFC

58th Reserve Squadron
Suez, Egypt: 1917
FRANKLIN Rodney Vernon RFC

59th Reserve Squadron
Gosport, Hampshire: 1917
BURNS Alexander RFC

6th Training Squadron
Catterick, Yorkshire: 1917
BROWNING Oakley Alsop RFC

63rd Training Squadron
Joyce Green, Kent: 1917
SALMON Wilfred Graham RFC
1918
JAMES Bert RFC
THOMPSON Claude Robert James RAF

No. 7 Training School
Netheravon, Wiltshire: 1917
WALL Arthur Geoffrey Nelson RFC

Central Flying School
Pewsey, Wiltshire: 1917
SUTHERLAND Alan Darcy RFC

No. 1 Observer School of Aerial Gunnery
New Romney, Kent: 1918
SCARR Geoffrey Campbell RAF

Airship Training Wing
Cranwell, Lincolnshire: 1919
THURSTON Denzil Robert AFC RAF

No. 5 Training Depot Station
Stamford, Lincolnshire: 1918
BLACK Donald Curdie RAF

No. 30 Training Depot Station
Northolt, London: 1919
HANCOCK John Mervyn RAF

No. 32 Training Depot Station
Montrose, Scotland: 1918
PERCIVAL Harold Kingsley 137709 RAF

No. 42 Training Depot Station
Hounslow, London: 1918
FFRENCH Evelyn Wilson RAF

No. 44 Training Depot Station
Oxford, Oxfordshire: 1918
WESTMORELAND Edwin Herbert RAF

No. 56 Training Depot Station
Cranwell, Lincolnshire: 1918
DE BATHE Henry Michael RAF

Cadet Distribution Depot
1918
CLEMENTS Wallace Alexander Prince 183855 RAF

8th Cadet Wing
1918
FORREST-DUNLOP John James 181870 RAF

Repatriation Camp, Blandford
Blandford, Dorset: 1919
RICHARDSON Ian Dacre RAF

North East Area
1918
HAMMOND Roland William 161613 RAF

No. 10 Motor Transport Repair Depot
ASHLEY Dora 17663 WRAF

Unit Unavailable
1918
DUNSTAN John Leonard RAF
1919
ASHTON Cecil George RAF
WIGRAM Arthur Dunbar RAF