RAAF WORLD WAR II ROLL OF HONOUR FOR TECHNICAL UNITS
The names on the Rolls of Honour for Technical Units are shown in alphabetical order.

Rolls of Honour: COMMUNICATIONS UNITS

No. 10 Signals Unit
Port Moresby PNG

LANG Coran Wilson 76139
SAMS Kenneth Alexander 138333

No. 11 Signals Unit
Adelaide River NT

IRWIN Alexander William 161217
TOIA John Joseph 82398

No. 12 Signals Unit
Townsville QLD

FLY Charles Paton Eric 52396
FRANKLIN David Horace 40202

KELLY Terence Joseph 52398
WILKINSON William Archie 3418

No. 20 Signals Unit
Townsville QLD

BLACKLEY David Andrew 39009
TATLOCK Alfred 70555

No. 1 Wireless Unit
Townsville QLD
Detachments South West Pacific area

O’CONNOR Edmond Vincent 75872

No. 2 Wireless Unit
Batchelor NT

McWADE Allan 75267

No. 3 Wireless Unit
Mt Isa QLD

BOYD Leslie Cyril 40014

No. 4 Wireless Unit
South West Pacific area

TOMLINSON Allan 79988

No. 7 Wireless Unit
Strathpine QLD

McCOLL Charles Archibald 421816

No. 15 Wireless Telegraph Station
Nadzab PNG

MOLONY Colin Shortland 122680

Adelaide Wireless Telegraph Station

SLATER Sydney Gordon Bert 39345
THOMPSON Glen Alphred 28324

Brisbane Wireless Telegraph Station

BURKE John Parnell 426538
CALDER Cecile Hazel 92331
GUNNING Violet May 93345
HILLS Ruth Ada 92533
JACKSON Florence May 106735

Goodenough Island Wireless Telegraph Station

BICKERTON Hugh Geoffrey 5257

Madang Wireless Telegraph Station

BURGESS Frank Tranter 13356

Melbourne Wireless Telegraph Station

DERRY Francis Thomas 2383
EMMERSON Frederick 253509
IVES Cecil Albert 300407
LAUBE John Alexander 39342
MITCHELL John George Ronald 88760
RICHARDSON John Francis 59953
STAUNTON Graham Innes 128216
WILLIAMS Kenneth William Hubert 423372

Milne Bay Wireless Telegraph Station

SMITH Gilbert Allan Noel 4119

Port Moresby (No. 1) Wireless Station

COURTNEY Ronald Clifton 55923

Townsville Wireless Station

KENNEDY Edward Matthew 69041

Telecommunications Unit Brisbane

FITZGERALD Leslie Brian 151036

Telecommunications Unit Melbourne

HEALEY Edwin Landseer 255221
RUNDLE Robert David 418472
WOOLF Hyman 4063

Telecommunications Unit Townsville

NELSON Viola Emma 107211

RAAF MEMBERS IN RAF COMMUNICATIONS UNITS

Malaya

RAAF Signals Officers on loan to the RAF

HALL Eldred Rayner 2108 O3341 PoW: Mar42
SINFIELD Andrew Albert 2107 PoW: Mar42
TINKLER Arthur Ernest 251706 PoW: Mar42
WHELAN John Thomas 2105 PoW: Mar42

Egypt

No. 31 Wireless Unit

MAURER Aubrey 117590 RAFVR

Bibliography:

A Saga of Achievement: A Story of the Men and Women who maintained and operated Radio and Radar Systems of the RAAF over 50 Years, Hall, Eldred Rayner (O3341, ex-PoW), Bonall Publishing, Box Hill North VIC 3129, 1978 ISBN 0-9595927-0-9

Roll of Honour: MAINTENANCE UNITS

AIRCRAFT DEPOTS and AIRCRAFT PARKS

AIRCRAFT REPAIR DEPOTS and FLYING BOAT REPAIR DEPOTS

No. 12 Aircraft Repair Depot
Kiriwina Island PNG

McINERNEY James 152548
TREMAYNE Sydney Horatio 128944

No. 13 Aircraft Repair Depot
Breddan QLD

CADD William Glen 140268
DEERE Maurice 116060
GILMOUR Sydney Charles 73336
GREEN Bruce Drysdale 61686
HASSETT Michael Melville James 47261
JEFFERY Horace Ewan Kingsbury 63038
JENKE Leslie Harold 8868
SEIPOLT Max Edward 53622
SUTHERLAND John Wilson 16830
SWAN Edward Coles 283943

No. 1 Flying Boat Repair Depot
Lake Boga VIC

BUCHHOLZ Charles John 25109
GODDARD Albert William 21838
HIRCOCK Edward Morris 41003
HOLLEBON Ernest William Montgomery 8254
KELSO Norma Helen Jean MacDonald 90082
SEARLE Myra 95179
TOZER Allan David 26192

No. 2 Flying Boat Repair Depot
RAAF Station Rathmines NSW

DOUGAN Samuel Vincent 79118
HICKEY John Daniel 61557
RAYMER Kenneth Ronald 23177
THOMPSON Albert Henry Bradbury 62886
WALES Eric George 25159

No. 2 Flying Boat Maintenance Unit
Darwin NT

MITCHELL Maurice Meredith 34885

OTHER MAINTENANCE UNITS

No. 1 Repair and Salvage / Servicing Unit
Darwin NT
Merauke, New Guinea

BOOTH John McDowell 19346
CLAPHAM Victor Clement 66553
JENNINGS Charles Conroy 18872
McGILCHRIST John Wade 44263
SEARLE Clifford David 76295

No. 4 Repair and Salvage / Servicing Unit / No. 482 Maintenance Squadron
Parkes NSW
RAAF Station Amberley QLD

THOMAS Bernard Roland 6237

No. 6 Repair and Salvage / Servicing Unit
Pell NT

ETHERTON Philip 121945
MILLER James Clark 26365
SCHAEDEL Keith Alfred 141481

No. 9 Repair and Salvage / Servicing Unit
Sattler NT
Morotai

THOMAS William Daniel 57510
THORNTON Alwyn Roy 56855

No. 10 Repair and Salvage / Servicing Unit
Milne Bay PNG
Nadzab PNG

CLARK Leonard Herbert 4789
CURNOW Ronald Edwin 26331
HOGAN Thomas James 64555
HOLACK Joseph Walter 131271
SMITH Joseph Charlton 63290

No. 12 Repair and Salvage / Servicing Unit
Kiriwina PNG
Breddon QLD

CAMPBELL Edwin Archibald 31238
DAVIS Brendon John 407225
FULLER Donald John 27332
IVERSON Charles Malbon 50215
TAMLYN Norman Burns 251345
WALK Stanley Idrice 75848

No. 15 Repair and Salvage / Servicing Unit
Port Moresby PNG

BOURKE Algie John 37323

No. 17 Repair and Salvage / Servicing Unit
Cunderdin WA
RAAF Station Pearce WA

EVENSON John Henry 81999

No. 18 Repair and Salvage / Servicing Unit
Pell NT

JAQUES Frank Arnold 162397

No. 22 Repair and Salvage / Servicing Unit
Nadzab PNG
Labuan Malaysia

CRABB Frank James 4304
GALLAGHER Robin George 139431
McLAUGHLIN Percy Ernest 20124

No. 26 Repair and Salvage/ Servicing Unit
Noemfoor Island, Dutch New Guinea

WASLEY Geoffrey Desmond Michael 83195

No. 481 Maintenance Squadron
Iwakuni, Japan

EDLUND John Eric 132051

No. 486 Maintenance Squadron
Schofields NSW

GREENOUGH Thomas Joseph 19170
LOW Gordon 65028

No. 1 Mobile Parachute Maintenance Unit
Mareeba QLD

GOODGER Patrick Francis 118282

No. 1 Central Recovery Depot
Werribee VIC

BINGHAM Vincent William 55152
WILSON Albert Noel 143307

No. 2 Central Recovery Depot
RAAF Station Richmond NSW

McCOMBIE Thomas Alfred 60281

No. 3 Central Recovery Depot
RAAF Station Amberley QLD

GINNS Francis 75213

No. 7 Central Recovery Depot
Tocumwal NSW

WOOD Reginald Carlyle Woolnough MBE 4817

Care and Maintenance Unit
Benalla VIC

BUCKLEY Robert Andrew 118065

Care and Maintenance Unit
Deniliquin VIC

HOBSON Arthur Bruce 165353

Care and Maintenance Unit
Mallala SA

STILES John Henry 1361

Care and Maintenance Unit
Narrandera NSW

BAILEY Norman John 37964
CURRIE Harold Stewart 15235
GRIFFIN Henry Thomas George 4594
NORTON Robert Lindsay 149756
SHUNG Hilton George 68720
WHITTINGTON Albert Victor 5668

Care and Maintenance Unit
Narromine NSW

MEAGHER Vincent James 137047

Care and Maintenance Unit
Western Junction TAS

BUTLER Terence John 30169

No. 4 Maintenance Group
Melbourne VIC

RENTON Rupert Gordon 125051

No. 5 Maintenance Group
Melbourne VIC

COOK Thomas Wesley 78390
MARTIN Alfred Herman 76980

Base Torpedo Unit
Jervis Bay NSW

Refer to No. 6 Operational Training Unit (Maritime Units)

RAAF MEMBERS IN RAF MAINTENANCE UNITS

No. 53 Repair and Salvage Unit
Palestine

BERESFORD John Francis 5593
SHEARMAN David John 411394

No. 107 Maintenance Unit

BARKER Francis Reginald DFC 403148
GOUGH Bernard Daniel 16888

No. 145 Maintenance Unit

HARDIMAN Leo George 411321

No. 151 Maintenance Unit

CRESSEY Stanley Webb 120083 RAFVR PoW

No. 308 Maintenance Unit

ELLERS Frederick Leonard 406142
TRENBERTH Jack 407756

Bibliography:

Restore to Service: Unit history 4RSU-482 Maintenance Squadron, Walter Venn (137510), Australian Military History Publications, Loftus NSW 2232, 1999 ISBN 1-876439-30-0

Roll of Honour: RADAR UNITS

SOUTH WEST PACIFIC AREA

No. 20 Radar Station
Nelson Bay NSW

HUTCHINSON Jock MacKenzie 49238
WHITE Vincent Thomas 45541

No. 24 Radar Station
Sandgate QLD
Caloundra QLD

HARRISON Hilda Coral 96733

No. 28 Radar Station
Cairns QLD
Fitzroy Island QLD

JARVIS Max Irvernia Thomas 9268
WATT Thomas Keith McDowell 42766

No. 29 Radar Station
King Spur, Port Moresby PNG

LEWIS Edward Louis 31351

No. 31 Radar Station
Dripstone Caves NT
Fenton NT

LEACH George Hilton 120260

No. 32 Radar Station
Rottnest Island WA

MEHARRY John Scott 73116
WARHAM William Norman 81855

No. 47 Radar Station
Kalamunda WA
Geraldton WA

BUTCHER Jack Ernest 133555
LACEY Brian Joseph 68344

No. 48 Radar Station
Jurien Bay WA

LEONARD Henry Vincent 70268

No. 58 Radar Station
Paluma QLD

MOORE Neville Stanley 74354

No. 155 Radar Station
Broome WA

DRUMMOND Kenneth Noel 63089

No. 165 Radar Station
Pitt Town NSW

ABERCROMBIE Peter Flemming 72179

No. 169 Radar Station
Pitt Town NSW

HARRISON John Emmerson 138646

No. 303 Radar Station
Milne Bay PNG

HEALY Percy Badon 162787
KIRBY Cecil Rhodes 25114

No. 311 Radar Station
Jacquinot Bay PNG

MILLS Maurice James 137163

No. 313 Radar Station
Jacquinot Bay PNG

BRIDGE Stanley William 69362

No. 322 Radar Station
Tanah Merah, Dutch New Guinea

RODGERS Warren Russell 132440

No. 329 Radar Station
Warriearran WA

PERCEVAL William deBurgh 252207

No. 334 Radar Station
Port Moresby PNG

GLUYAS Russell James 13362

No. 337 Radar Station
Los Negros, Admiralty Islands, PNG

DORAN Wesley Greg 50353

No. 338 Radar Station
Long Island PNG

BLOK David Isaac 68497

No. 340 Radar Station
Bat Island, Admiralty Islands PNG

HOBBY Ernest Alfred 140910
WHITMAN Jack Dermot 77676

No. 342 Radar Station
Eilanden River, Dutch New Guinea

ALLMAN James 77762

No. 346 Radar Station
Madang PNG

BERRY Lawrence Noel 50804
LYONS Sydney Ernest 72043

No. 347 Radar Station
Los Negros, Admiralty Islands, PNG

MORAN Michael Francis 118118

No. 3 Fighter Sector

CHINNER John Edward 47736
DEVLIN Reginald Edward George 275042

No. 4 Fighter Sector

Port Moresby PNG

LOWE Leslie Ernest 41168
O’CONNOR Arthur James 40328

No. 9 Mobile Fighter Sector

FLANAGAN Kevin Francis 68855

No. 105 Fighter Section
Darwin NT

BRADY William 35720

No. 109 Mobile Fighter Control Unit
Dobodura PNG

JENNINGS Stanley Thomas 41448
McGLADE Thomas Hugh 59223
RIX Clifford Eric 44544

No. 110 Fighter Control Unit

MORRIS Francis Paul 71310

No. 111 Mobile Fighter Control Unit
Iwakuni Japan

DODD Robert Edward Hebburton 84248

No. 112 Mobile Fighter Control Unit

BLAKE Norman Harold 431713
CUSHING Hugh 419913

No. 41 Radar Wing

CADDY John Giblin 265056

No. 42 Radio Direction Finding Wing

HUTCHINSON Terence Joseph 8719
THOMAS Ronald Gilbert 402552

No. 44 Radar Wing

BELL Charles Henry 118432

Air Defence Headquarters Sydney

SCHAFFER Geoffrey William 400837

No. 1 Radio Installation and Maintenance Unit
Croydon NSW
Adelaide River NT

BELL Charles Henry 118432
CAVANAGH Peter Wilkinson 117541
McCARTHY Eric Harvey 80427

No. 2 Radio Installation and Maintenance Unit

BISHOP Leslie Walter 143872

No. 3 Radio Installation and Maintenance Unit

PARDEY Alan Robert 137822

No. 4 Radio Installation and Maintenance Unit

KEENE David George 151623
McGOWAN Alexander Fairweather 59611

No. 6 Radio Installation and Maintenance Unit
Morotai

MOORHEAD Harold Raymond 59582

Radio Development and Installation Unit

NICHOLAS Francis Leslie 136382
THOMPSON Desmond Walter 69204

RAAF MEMBERS IN RAF RADAR UNITS

Radio Installation and Maintenance Unit
Singapore

ABERCROMBIE Colin John 263100 PoW: Mar42
BRITNELL Paul 42344 PoW: Mar42
BUCHHORN Maxwell Henry 8594 PoW: Mar42
FAULK Arthur Silas 37893 PoW: Mar42
GOODWIN John Linnell 43500 PoW: Mar42
HINE Harold George 60636 PoW: Mar42
MITCHELL Stanley 16247 PoW: Mar42
MOORE William McInnes 262608 PoW: Mar42
THOMAS Donald George 263108 PoW: Mar42

RAF Radar Unit, Cathay Building
Singapore

PROWSE Roy Richard 3217 PoW: 1942

Bibliography:

A Saga of Achievement: A Story of the Men and Women who maintained and operated Radio and Radar Systems of the RAAF over 50 Years,  Eldred Rayner Hall (O3341, ex-PoW), Bonall Publishing, Box Hill North VIC 3129, 1978 ISBN 0-9595927-0-9
Historical Record of No. 47 Radio Direction Finding (Radar) Station 1941-1945, Doug Brenkley, Sorrento WA 6020, 2008 ISBN 987-0-9804579-2-6
Official History of Australia in the War of 1939-1945, Volume 5 – Science and Industry, Chapter 19 – Radar (External Website, Australian War Memorial)

Rolls of Honour: STORES UNITS

No. 22 Air Stores Park
Morotai

DELAPORTE Eric Arnold 10187

No. 24 Air Stores Park
Balikpapan

EDELSTEN Frederick John 205821

No. 27 Air Stores Park
Noemfoor

FOX Albert Ernest William 127246

No. 30 Air Stores Park
Labuan

WILSON Leslie Hamilton 139475

No. 32 Air Stores Park
Labuan

TORR Milton Thomas 121505

No. 1 Central Reserve
Marangaroo NSW

BRADLEY James 445210
PERRY George Gordon 167595

No. 2 Central Reserve
Albury NSW

MASSINGHAM Charles Carson 38653

No. 4 Central Reserve
Alexishafen PNG

DUMONT Frank Jules 85002
WARD Ernest 146299

No. 3 Replenishing Centre
Charters Towers QLD

DAVEY Keith Gilmour 123097

No. 4 Replenishing Centre
Port Moresby

FARRAR Francis William 124323

No. 9 Replenishing Centre
Birdum NT

LITTLE Kenneth Huntley 88113
MAXWELL John Given 21638
WEBB Emile Wilfred 72177

No. 10 Replenishing Centre
Nadzab PNG

BURCHETT Mervyn Keith 144485

No. 17 Replenishing Centre
Bowral NSW

CARNEY Kevin 77563

No. 19 Replenishing Centre

BURGESS John Royston McDonnell 443673

No. 1 Stores Depot
Melbourne VIC

BIRRELL John Rupert 18180
BROOKS Walter Charles 56553
DAVOREN Vincent Joseph 12405
JONES Claude Edward 56752
MILLS Howard Herbert Delaine 153740

No. 2 Stores Depot
Sydney NSW

BROMLEY Edward 72169

No. 3 Stores Depot
Brisbane QLD

No casualties

No. 4 Stores Depot
Maylands WA

TATE Harold Cecil 38664

No. 6 Stores Depot
Dubbo NSW

McKINNON John Benson 36125

No. 7 Stores Depot
Toowoomba QLD

BEMAN Harold James 134443
BRINDELL Robert George 25565
ROBINSON George Lyle Richmond 445510
WOOD Arthur Emmanuel 79153

No. 8 Stores Depot
Macrossan QLD

BERRY Timpron Martin Kenneth 144666
McCONNELL Thelma Edith 91885
O’LOUGHLIN Patrick John Martin 67862
O’ROURKE John Stephen 65656
SCARONI Estelle May 99391
SKEHAN Cornelius Joseph 8935
UPTON Russell Harold 69561
WYNACK Mary Catherine 90550

No. 9 Stores Depot
Winnellie NT

SOUTH William Charles 3036

No. 10 Stores Depot
Merredin WA

BUTTERY Geoffrey Leighton 140810

No. 3 Shipping and Stores Unit / No. 13 Stores Unit
Townsville QLD

SMITH Thomas Walter 25736

No. 14 Stores Unit

ORTON Clifford Kither 28343

No. 16 Stores Unit
Port Moresby

EVANS Maurice James 25911
SCHWEITZER Albert Barnicot 43170

Rolls of Honour: TRANSPORTATION AND MOVEMENTS OFFICES

No. 1 Transportation and Movements Office
Sydney NSW

BOYDELL Charles Broughton 444885
EMSLEY Fred 41997
HALL Ernest Mervyn 130691
HIRST William 161752
HORDER Vada Amelia 97985
ROGAN Donrick Daniel 4612
ROGERSON Claude David Joseph 70129
WATERS Geoffrey Frederick 65202

No. 2 Transportation and
Movements Office
Melbourne VIC

BRIGHT Harry Sidney 147898
McCAULEY John Charles 127249

No. 3 Transportation and Movements Office
Adelaide SA

No casualties

No. 4 Transportation and
Movements Office
Perth WA

GODDARD William Carlisle 441859
NEAL Gladys Hilda 103766
SMEATH Norman Charles 85890

No. 5 Transportation and Movements Office
Brisbane QLD

MURRAY John Gannon 77744

No. 6 Transportation and Movements Office
Townsville QLD

BYRNE John Garnet 122722
CROWLEY Patrick Joseph 3817
DOYLE John Francis 118952
MEARS Arthur Frank 82619
McMANUS John Maurice 145650
OSTER Raymond Kingsley 115325
PARSONS Eric Norman 123468
ROUSE Charles Robert 143716

No. 7 Transportation and Movements Office
Milne Bay PNG

BENNETT Allan Wilfred 89121
BURNS Kevan John 140267
CARR Albert Nelson 125474
EASTALL Ernest Lochlan 88705
HARLAND Edward John 71457
HOLTEN Robert William 134232
LUCK William Bertram 149289
MANN Stanley Dennis 153077
RANKIN Donald Edward 284965
SMITH James Henry Albert 146748
STANDING John Austin 61752

No. 8 Transportation and Movements Office
Winnellie NT

No casualties

No. 9 Transportation and Movements Office
Noemfoor Island

COHEN Colin Edward 255205
HARVEY Francis William 153310
MORRIS William Patrick 441949
SEAGON Henry James 170192

Rolls of Honour: AIRFIELD CONSTRUCTION SQUADRONS / MOBILE WORKS SQUADRONS 

Airfield Construction Squadrons operating outside Australia worked close to battle fronts and were the only Australian Ground Units supporting US Forces in the Philippines in 1944 and 1945.

SOUTH WEST PACIFIC AREA

No. 1 Airfield Construction / Mobile Works Squadron
Ascot Vale VIC: 6 April 1942

ARMSTRONG Arthur Ray 55580
CAMPBELL John 144663
CLARK Keith Joseph MID 64313
CLARKE Morris Rex 30803
GRANT Herbert Blackman 72670
SHADDOCK Royce Charlton 39793
SNOOK Keith Charles 30210

Disbanded at Tarakan: 30 November 1945

No. 2 Airfield Construction / Mobile Works Squadron
RAAF Station Pearce WA: 10 June 1942

BROWN Keith Lawrence 19158
PATIENCE Thomas Raymond 81984
WARREN James Popple 42451

Disbanded at RAAF Base East Sale VIC: 28 April 1961

No. 3 Airfield Construction / Mobile Works Squadron
RAAF Station Darwin NT: 25 May 1942

BARHAM William Edward MID 163039
CHENEY Clarence Albert 47626
COOPER James William 117056
KEARNS Max Frederick 63459
LANCASTER Percy John 56456
MacLEOD Norman 140448
SENYARD George Frederick 77105

Disbanded at Balikpapan: 30 October 1945

No. 4 Airfield Construction / Mobile Works Squadron
Ascot Vale VIC: 9 June 1942

BEER William James 78642
HAMILTON David 39426
WERNER Keith Walter 122263

Disbanded at Morotai: 30 October 1945

No. 5 Airfield Construction / Mobile Works Squadron
Ascot Vale: 7 July 1942

COOK Walter William 157233
DREW Leslie Roy 58238
DURRANT Allan John 133062
FORD Cecil Richard 138900
HOLDSTOCK James Adrian 139230
McCORMICK Andrew 127518
PAYNE James Geoffrey 138249
ROUSSY John Edward 66606
RYAN Arthur Francis 57954
WATT Rowland Hill 145140

Disbanded at RAAF Base Learmonth WA: December 1974

No. 6 Airfield Construction / Mobile Works Squadron
Ascot Vale VIC: 10 December 1942

BARTLEY Herbert Arthur 57438
GRIFFITHS Harold Charles 74299
HILES Christopher Cyril 37672
ORPHIN William 71269

Disbanded at Borneo: 30 October 1945

No. 7 Airfield Construction / Mobile Works Squadron
Flemington VIC: 18 January 1943

ARMSTRONG James 58696
DUMSCHAT Allen John 77635
MARR David Mailis 60912
ROBERTS Hugh Eric 78603
WHITTAKER William Alexander MID 47773

Disbanded at Bougainville: 2 January 1947

No. 8 Airfield Construction / Mobile Works Squadron
Ascot Vale VIC: 1 January 1943

BRADSHAW Keith Gittus 8406
BROWN George Allan 69467
FOOTE Kenneth Ernest 23355
FOX Francis John 127355
McCALLUM Gregory Alexander 76278
STORER Gordon William 42050

Disbanded at Mt Druitt NSW: December 1945

No. 9 Airfield Construction / Mobile Works Squadron
Royal Park VIC: 4 January 1943

HALL Samuel James 63408
LUNN Raymond George 146450
McGUINESS Reginald Brendon 46558
O’BRIEN John George 126364

Disbanded at Balikpapan: 15 December 1945

No. 14 Airfield Construction / Mobile Works Squadron
Ascot Vale VIC: 20 July 1943

JENKINS William Joseph 58542
MORRIS Dudley John 71022

Disbanded at Morotai: 6 December 1945

No. 61 Works Wing
Morotai

HUTCHISON Joseph Neilson 42547
JARRETT Hedley Vicas 61941

No. 62 Works Wing
Nadzab PNG

BERTRAM Eric Charles 116892
DILLON Edward Bertram 82120
PERROTTET Noel Alfred MID 139880
RILEY Alan Walter 419141

No. 12 Survey and Design Unit

OLNEY Leslie John 256518

Works Training Unit
Ascot Vale VIC: 18 November 1942
Wooloomanata VIC: 2 August 1943

MERCOVICH John Leo 156532

Disbanded: 25 January 1946

No. 10 Works Supply Unit

SIZE John Aloysius 71467
WEIR Hilton Kennedy 72178

Bibliography:

We Prepared the Way: Airfield Construction Squadrons of the RAAF, Croft, Ian, db Publishing Manduraah WA 6210, 2007