AFC Rolls of Honour by

AFC Rolls of Honour by Unit

WORLD WAR I: AUSTRALIAN FLYING CORPS AND
AIRMEN FROM AUSTRALIA SERVING IN BRITISH FORCES
ROLLS OF HONOUR BY UNIT

The names of Airmen serving in the Australian Army are shown in blue for those who died while serving in Australian Flying Corps (AFC) Squadrons or Units, and those whose names are shown in red died while serving with Royal Flying Corps (RFC) or RAF (Royal Air Force from 1 April 1918 onwards) Squadrons or Units, or Royal Naval Air Service (RNAS) Units. For Airmen from Australian serving in British Forces, their names are shown in black, as are the names of Airmen taken Prisoner of War but who survived the War.  This Roll also contains the names of Airmen from the Mesopotamia Half Flight which preceded the formation of the AFC.

The Rolls are listed in chronological order of the date of death. The AFC Unit Rolls show all casualties from those Units; the RFC, RAF and RNAS Unit Rolls show only the names of those from Australia.  The AFC Rolls of Honour are also shown by State and by Operations.

AFC OPERATIONAL UNITS AND SQUADRONS

Mesopotamia Half Flight
(No. 30 Squadron RFC)
Mesopotamia (Iraq)

Arrived at Basra, Iraq: 26 May 1915

BURN William Wallace Allison MID NZ Army
MERZ George Pinnock MID
TRELOAR William Harold PoW: 16Sep15
WHITE Thomas Walter DFC MID VD PoW: 13Nov15

1916

SLOSS James McKenzie MSM 11 PoW: 29Apr16
HUDSON Keith Liston 12 PoW: 29Apr16
SOLEY Thomas Montague Newey 10 PoW: 29Apr16
LORD William Henry 23 PoW: 29Apr16
WILLIAMS Leo Thomas 16 PoW: 29Apr16
ADAMS Francis Luke 44 PoW: 29Apr16
MUNRO James 47 PoW: 29Apr16
RAYMENT William Charles 49 PoW: 29Apr16

1917

CURRAN David 45 PoW: 29Apr16

Half Flight Disbanded: 29 April 1916 (Surrender of Kut-el-Amara)

No. 1 Squadron
(No. 67 Squadron RFC)
Eastern Front

Raised: Point Cook VIC: 6 January 1916
Suez, Egypt: 14 April 1916
Palestine

1916

MERRETT Charles Darrell
WOODROW Sydney

1917

ADAMS Athol Gladwyn
HEATHCOTE Leonard Walter MBE PoW: 9Mar17
HYAM William Raymond
STEELE Norman Leslie
MORGAN Joseph Anthony RFC
STONES Gerald Cunliffe
BRASELL Jack Stanley
BROOKS Charles Alfred RFC
VAUTIN Claude Henry PoW: 8Jul17
PAGET Gerald Lewis RFC
SEARLE Archibald Henry
WRIGHT Frederick Charles 473
BOWD Henry William
RUSSON Bertie George 317
HARVEY Frederick
GENT Clarence Linzee 142
MATHESON Harry Mackay RFC

1918

PARKINSON Vincent John PoW: 4Jan18
POTTS Jack Diamond Sumner
FELSTEAD Theo
HANCOCK Frederick PoW: 17Jan18

POOLE Alfred Anderson MBE PoW: 17Jan18
AUSTIN Ronald Albert MC PoW: 14Mar18
LEE Oliver Matthew MC MID PoW: 14Mar18
CHALLINOR Ronald Tynsdale PoW: 1May18
HAIG Frederick William PoW: 1May18
McELLIGOTT Joseph MID PoW: 1 May 18
RUTHERFORD Douglas Wallace PoW: 1May18
CURWEN-WALKER Jack Keith
JENSEN Neils Peter Berg 506
FELL William Hewitt 607
FARQUHAR Arthur Wallace Kemmis
OXENHAM Gordon Vincent
SMITH Lawrence Henry DFM PoW: 27Jun18
VYNER Charles James PoW: 9Aug18
KREIG Louis Paul
STOOKE Ernest Cecil DCM
LETCH Harold Alexander MC
WALKER John Mercer
CLIMIE Leslie Strathdee PoW: 19Sep18 Freed
MULFORD Edwin Alfred DCM PoW: 19Sep18 Freed
DOWLING Dudley Russell PoW: 19Sep18 Freed
TONKIN Albert Victor DFC PoW: 19Sep18 Freed
MARTIN Alfred
CAMERON Colin Campbell

1919

PAUL Carrick Stewart DFC MID
DOWNE Cyril Lester Gordon MID

WORLD WAR I: AUSTRALIAN FLYING CORPS AND
AIRMEN FROM AUSTRALIA SERVING IN BRITISH FORCES
ROLLS OF HONOUR BY UNIT

THOMPSON Alexander Charles 135
MOORE Frederick Percival 446

1920

BRAIM Henry Stanley

1921

GILLETT Theodore Stanley 387

Disbanded: Kantara, Egypt: 5 March 1919

Re-raised as a RAAF Squadron at RAAF Station Point Cook VIC, 1 January 1922

No. 2 Squadron
(No. 68 Squadron RFC)
Western Front

Raised: Kantara, Egypt: 15 September 1916
Harlaxton, Lincolnshire: January 1917

1917

HAYLES Albert Ernest 765
MUIR Stanley Keith MC RFC

St Omer, France: September 1917

AGNEW Ivo Cumberland Frazer PoW 2Oct17
PILKINGTON Stanley Howard
MORRISON Douglas George
CLARK David Goodlet
GRIGGS Albert
AYERS Sydney Winston
CORNELL Harold Gordon

WARD Leslie Norman PoW: 20Nov17
BELL John

1918

LAWSON Percy Harold
HOWARD Richard Watson MC PoW
RACKETT Archie Roye PoW: 21Mar18
FLIGHT Oscar Thomas PoW: 23Mar18
HOSKING Thomas
PRIMROSE Leslie John
HAMMOND Themetre James
FRASER Murdo RAF
EBELING Claude Roy
COX George PoW: 21Sep18
CORNISH Edmond Warhurst MC & Bar PoW: 14Oct18
McKEOWN John Alexander Hunter
HOWARD Francis
SMITH Francis Ryan MC DFC PoW: 8Nov18
MILLS Frederic Charles Markham

1919

BULAND Henry Louis 353
TAYLOR George Lonsdale 3834
COWAN Gerald Henderson

Disbanded: Serny, France: 19 February 1919

Re-raised as a RAAF Unit at RAAF Station Laverton VIC: 1 May 1937

WORLD WAR I: AUSTRALIAN FLYING CORPS AND
AIRMEN FROM AUSTRALIA SERVING IN BRITISH FORCES
ROLLS OF HONOUR BY UNIT

CHAPMAN John Ernest
MACHIN Roland Frank Charles
JEFFERS John Patrick
PEEL John Clifford
GOULD-TAYLOR John DFC
THOMSON Bruce Garie
WALKER Albert John 528
CONNINGTON Alexander William 615
NEWTON Stanley Herbert 1778
MAHER Edward Joseph 1477
FEILD Gustav William 787
HURST John Edward 1463
PICKERING George

1919

DICKSON Thomas Grant 665

1920

SMITH Vincent MSM 684
DALZELL Abner Gilchrist MSM 666

Disbanded: St Omer, France: 21 February 1919

Re-raised as a RAAF Unit at Point Cook VIC: 1 July 1925

No. 4 Squadron
(No. 71 Squadron RFC)
Western Front

Raised: Point Cook VIC: 25 October 1916
Castle Bromwich, Warwickshire: 27 March 1917

1917

RYDER Clifford Newton 941
WILLIAMSON John Alexander RFC
GEARY Adam 1064

LOCKLEY Alexander Hamilton
TAPLIN Leonard Thomas Eaton DFC PoW: 5Sep18
BUTTERWORTH Frank Alexander MM
SIMS Percy James
BAKER Thomas Charles Richmond DFC MM
PALLISER Arthur John
SYMONS Parker Whitley
GOODSON Edward John PoW: 4Nov18
RHODES Charles William PoW: 4Nov18
SWANN Lyell Keith MM

Bickendorf, Germany: 12 December 1918 (Army of Occupation)

1919

THORBURN William Henry 3485
SHILCOCK William Charles 769
REID William John 1039
RICHARDSON Ivan Morton Rupert 935

1920

LEWIS William Edward 172

1928

HEEMEME Henri Civilian

Disbanded: Salisbury, Wiltshire: March 1919

Re-raised as a RAAF Squadron at RAAF Station Richmond NSW: 1 May 1937

Wireless Section

1918

CARLILE Cuthbert Henry 1437

WORLD WAR I: AUSTRALIAN FLYING CORPS AND
AIRMEN FROM AUSTRALIA SERVING IN BRITISH FORCES
ROLLS OF HONOUR BY UNIT

AFC TRAINING AND DEPOT UNITS

No. 5 (Training) Squadron
(No. 29 (Australian) Squadron RFC)

Raised at Shawbury, Shropshire: 1 September 1917
Minchinhampton, Gloucestershire

1918

SHERAR Roderick Oliver
TURNER Frederick Charles
PERRY Gilbert Douglas
BARTLEY Robert Victor
CUMMINGS Roy Lytton
SCOTT Charles William
ALLEN Geoffrey Dunster
COOPER Arthur Weston 2983

1919

FREDERICK Charles Clarence 2696
WEINGARTH Jack Henry
FILMER Edgar Thomas 3148

Disbanded at Minchinhampton: March 1919

No. 6 (Training) Squadron
(No. 30 (Australian) Squadron RFC)

Raised at Yatesbury, Wiltshire: 1 September 1917
Tern Hill, Shropshire;
Minchinhampton, Gloucestershire

1918

FORSYTH Reginald James Thomas
GRANT Eric Duncan
SHEPHERD Oscar Dudley
LEWIS Cecil Charles
JEFFERYS Ernest Howard 747

1919

STEVENS Frederick George 2263
KEEN Thomas Llewellyn MC 210

Disbanded at Minchinhampton: March 1919

No. 7 (Training) Squadron
(No. 32 (Australian) Squadron RFC)

Raised at Leighterton, Gloucestershire: 24 October 1917

1918

NEEDHAM George Francis Jack 27571
THOMPSON George Robert
STRONACH Keith William 1946
HAWKE Stanley
PILLOW Roy Nelson 14061
PARKES William
WICKS George Viner
BERG Carl Oscar 3297

1919

McGUFFIE Roy Nelson Victor 3261

Disbanded at Leighterton: March 1919

No. 8 (Training) Squadron
(No. 33 (Australian) Squadron RFC)

Raised at Leighterton, Gloucestershire: 24 October 1917

1918

CLUTTERBUCK Thomas 1342
BANKS-SMITH Sydney Harold 2884
DUNN Robert Alexander
FERGUSON Douglas Abbott
TAYLOR Harry MC MM
FRY Sydney Charles
WATTS Cecil Thomas 31928
WALSH Patrick George

1920

WHICKER Bertie Walter

Disbanded at Leighterton: December 1919

AFC Training Depot
Depot Postings and Attachments to RFC/RAF Units

1917

ALLEN Thomas Meredith 1313
HERD Rupert Holton
IRWIN Frederick Stanley Anderson 1907
HERFORD Walter Harrel 1397
MOTT Arthur Ernest Percival

1918

MORGAN Albert 1130
DEALY Thomas Sydney Ough
JOHNSTON George Robinson 2704

WORLD WAR I: AUSTRALIAN FLYING CORPS AND
AIRMEN FROM AUSTRALIA SERVING IN BRITISH FORCES
ROLLS OF HONOUR BY UNIT

RFC AND RAF OPERATIONAL SQUADRONS

No. 1 Squadron
Bailleul, France: 1917

FULLER Charles Stephen MC RFC

Clairmarais South, France: 1918

HENDERSON Kenneth Selby RAF

No. 2 Squadron
Hesdigneul, France: 1917

REEVE Charles Frederick RFC

No. 4 Squadron
St Omer, France: 1915

RALEIGH George Hebden RFC

No. 7 Squadron
Warloy Baillon, France: 1916

FRASER William RFC
MacNEILL Donald Augustus RFC

Proven East, France: 1917

TIDDY Hector Kingsley Portus RFC

Staseghem, Belgium: 1918

ROYLE Raynes Lord Charles RAF

No. 8 Squadron
Vert Galand. France: 1918

WILKINSON Charles Bliss RFC

No. 9 Squadron
Proven, Belgium: 1917

PHILIP Edgar Thomas RFC

No. 11 Squadron
lzel-le–Hameau, France: 1916

TURK Herbert Henry MC RFC

No. 13 Squadron
Vert Galant, France: 1915

PORTER Gavin Alexander RFC

No. 15 Squadron
Vert Galant, France: 1916

CUNINGHAM James Campbell RFC

Lealvilliers, France: 1916

FOCKEN Leslie Charles RFC

No. 17 Squadron
Mikra Bay, Greece: 1917

RENNIE Edward Clement RAF

No. 21 Squadron
La Lovie, France: 1917

GEE Geoffrey Richard Dudley RFC
YOUDALE Alfred Clarence MC & Bar (Twice) RFC

WORLD WAR I: AUSTRALIAN FLYING CORPS AND
AIRMEN FROM AUSTRALIA SERVING IN BRITISH FORCES
ROLLS OF HONOUR BY UNIT

No. 22 Squadron
Izel-le-Hameau, France: 1917

FOREMAN Granado Walter RFC
HOLMES Kenneth Woodfull

Boisdinghem, France: 1917

EDSON Charles Robert
RANDELL Cosma Lake 47302 RFC

Maisoncelle, France: 1918

DOWLING Brian Laidley MID RAF

No. 23 Squadron
Baizieux, France: 1918

JOYCE Norman Roy RAF

No. 24 Squadron
Baizieux, France: 1917

PEACOCK Alfred Walter RFC

No. 25 Squadron
Auchel, France: 1917

RICHARDSON Lancelot Lytton MC RFC

Boisdinghem, France: 1917

CRAGG Sydney Bolton RFC

Ruisseauville, France: 1918

LASKER Robert Sydney RAF

No. 27 Squadron
Clairmarais, France: 1917

LUKIS Leofwin Collings Fellowes RFC

Ruisseauville, France: 1918

PALFREYMAN Audubon Eric RAF

No. 29 Squadron
Poperinghe, France: 1917

PALMER Percy Eric RFC
SHEPHERD Alfred Seymour DSO MC MID RFC PoW

No. 32 Squadron
Treizennes, France: 1916

GODLEE John RFC

No. 33 Squadron
Gainsborough, Lincolnshire: 1917

SOLOMON Hubert Philip RFC

No. 36 Squadron
Seaton Carew, County Durham: 1917

THORNTON Harold James RFC

No. 37 Squadron
Woodham Mortimer, Essex: 1917

MOURITZEN Roy Walter RFC

No. 40 Squadron
Treizennes, France: 1917

HAY John RFC

Bryas, France: 1917

NUTTER Alan Charles RFC

1918

DALLAS Roderick Stanley DSO DSC & Bar RAF

No. 43 Squadron
Auchel, France: 1917

MEUDELL Colin Grant RFC

1918: Avesnes-le-Comte, France

HUDSON Frederick Derek RAF PoW

No. 45 Squadron
Ste. Marie Cappel, France: 1917

HEWSON Thomas
ROSS Claude Murray RFC

1919

HOWELL Cedric Ernest DSO MC DFC RAF

No. 46 Squadron
La Gorgue, France: 1917

TONKS Henry Alfred Charles
KAY George Pollard RFC

Cappy, France: 1918

O’HARA WOOD Arthur Holroyd RAF

No. 47 Squadron
Helwan, Egypt: 1921

ALGAR Albert Charles 330039 RFC

No. 48 Squadron
Leffrinckoucke, France: 1917

TALBOT Arthur Sydney RFC
CAMPBELL Charles Bruce RFC

Ste. Marie Cappel, France: 1918

COWAN James Basil RAF

WORLD WAR I: AUSTRALIAN FLYING CORPS AND
AIRMEN FROM AUSTRALIA SERVING IN BRITISH FORCES
ROLLS OF HONOUR BY UNIT

No. 49 Squadron
Conteville, France: 1918

CUTTLE George Robin MC RAF

No. 52 Squadron
Longavesnes, France: 1917

CARTER Seton Rodney RFC

Bonneuil-en-Valois, France: 1918

DEMPSTER Ian Mackay RFC

No. 53 Squadron
Bailleul, France: 1917

KEBBLEWHITE Fred Edgar RFC

No. 55 Squadron
Boisdinghem, France: 1917

SLEEMAN William Fraser RFC
MacKINTOSH Douglas Fraser RFC (aka George MATHEWS)

No. 56 Squadron
Estree Blanche, France: 1917

GILBERT John Driffield RFC

No. 57 Squadron
Boisdinghem, France: 1917

BRAMLEY Samuel Leslie RFC

No. 60 Squadron
Filescamp, France: 1917

LANGWILL Trevor RFC

No. 70 Squadron
Fienvillers, France: 1916

ALLPORT Morton RFC

No. 72 Squadron
Basra, Iraq: 2 March 1918

CANNELL Hugh Featherstone Campbell RAF

No. 77 Squadron
Edinburgh, Scotland: 1917

HUGHES Eric RFC

No. 79 Squadron
Champien, France: 1918

TANNER Percy Valentine RFC

No. 84 Squadron
Liettres, France: 1917

POWELL Edward Watson RFC

No. 91 Squadron
Chattis Hill, Hampshire: 1918

MacDONALD Lachlan John RFC

No. 113 Squadron
Weli Shiek Nuran, Egypt: 1917

BOOR Alaric Pinder RFC

No. 203 Squadron
Filescamp, France: 1918

LITTLE Robert Alexander DSO & Bar DSC & Bar RAF

No. 12 Balloon Company
France: 1918

BAUER David Claud DFC RAF

No. 1 Aircraft Depot
Belgium: 1917

LAUCHLAND Robert 1200

1918

FEAR Ernest John 83321 RAF
RICH Malverne Brentnall 1285

1919

TOOLE John Henry 1650

No. 2 Aircraft Depot
France: 1917

CLIFTON George Leake Cecil RFC

RESERVE AND TRAINING UNITS AND POST-WAR HOME ESTABLISHMENT UNITS

2nd Reserve Squadron
Northolt, London: 1917

POWELL Thomas Henry Norman RFC

7th Reserve Squadron
Parkhouse Military Camp, Hampshire: 1916

WHITEMAN Harold Ernest RFC

WORLD WAR I: AUSTRALIAN FLYING CORPS AND
AIRMEN FROM AUSTRALIA SERVING IN BRITISH FORCES
ROLLS OF HONOUR BY UNIT

13th Reserve Squadron
Dover, Kent: 1916

WILSON-WALKER Alan Alexander RFC

15th Reserve Squadron
Doncaster, Yorkshire: 1917

CALDWELL Anthony Steel RFC

57th Reserve Squadron
Abu Sueir, Egypt: 1918

GIOVANETTI Albert Harcourt RFC

58th Reserve Squadron
Suez, Egypt: 1917

FRANKLIN Rodney Vernon RFC

59th Reserve Squadron
Gosport, Hampshire: 1917

BURNS Alexander RFC

6th Training Squadron
Catterick, Yorkshire: 1917

BROWNING Oakley Alsop RFC

63rd Training Squadron
Joyce Green, Kent: 1917

SALMON Wilfred Graham RFC

1918

JAMES Bert RFC
THOMPSON Claude Robert James RAF

No. 7 Training School
Netheravon, Wiltshire: 1917

WALL Arthur Geoffrey Nelson RFC

Central Flying School
Pewsey, Wiltshire: 1917

SUTHERLAND Alan Darcy RFC

No. 1 Observer School of Aerial Gunnery
New Romney, Kent: 1918

SCARR Geoffrey Campbell RAF

Airship Training Wing
Cranwell, Lincolnshire: 1919

THURSTON Denzil Robert AFC RAF

No. 5 Training Depot Station
Stamford, Lincolnshire: 1918

BLACK Donald Curdie RAF

No. 30 Training Depot Station
Northolt, London: 1919

HANCOCK John Mervyn RAF

No. 32 Training Depot Station
Montrose, Scotland: 1918

PERCIVAL Harold Kingsley 137709 RAF

No. 42 Training Depot Station
Hounslow, London: 1918

FFRENCH Evelyn Wilson RAF

No. 44 Training Depot Station
Oxford, Oxfordshire: 1918

WESTMORELAND Edwin Herbert RAF

No. 56 Training Depot Station
Cranwell, Lincolnshire: 1918

DE BATHE Henry Michael RAF

Cadet Distribution Depot
1918

CLEMENTS Wallace Alexander Prince 183855 RAF

8th Cadet Wing
1918

FORREST-DUNLOP John James 181870 RAF

Repatriation Camp, Blandford
Blandford, Dorset: 1919

RICHARDSON Ian Dacre RAF

North East Area
1918

HAMMOND Roland William 161613 RAF

No. 10 Motor Transport Repair Depot

ASHLEY Dora 17663 WRAF

Unit Unavailable

1918

DUNSTAN John Leonard RAF

1919

ASHTON Cecil George RAF
WIGRAM Arthur Dunbar RAF

ROYAL NAVAL AIR SERVICE

1914

ASH Basil Drummond RNAS

1916

FRASER Percival Victor RNAS
MANN Alfred Thomas Osborne RNAS

1917

MOIR Charles Jarvis RNAS